Co se u vás změní, když znáte své PROČ

Slyšíme to na každém motivačním kurzu nebo přednášce. „Je důležité znát důvod, proč to děláme.“ Každému to dává smysl, ale když se lidí zeptám, proč dělají, co dělají a proč zrovna tuto práci mají rádi, tak většinou na mou otázku neumí odpovědět, nebo říkají slova:

  • Protože mě to baví.
  • Protože, si mohu dělat, co chci.
  • Neumím si představit, že bych dělal něco jiného.
  • Protože mám dobré peníze.
  • Protože mám rodinu a hypotéku.

Dnes jsem potkal mého klienta, který pracuje ve stejném oboru. Zeptal jsme se ho, „Dobrý den Martine, stále jste na stejné pozici a ve stejné firmě?“ Hbitě mi odpověděl, „Ano, a co vy? Ještě děláte sklo, nebo jen koučujete?“ Usmál jsem se, jelikož o tom, že koučuji píši jen na mém Facebook profilu. „Dělám obojí, ale velkou část své pozornosti věnuji práci s lidmi, kteří dosáhli určité mistrovské úrovně, jsou výjimeční v tom, kdo jsou, ale přijde jim další úroveň bytí (cílů a vizí)  již nedosažitelná. Pracuji především s lidmi, kteří se chtějí z leadershipu posunout na mistrovskou úroveň bytí. Jinými slovy, být použitý bytím lídrem a efektivním uplatňováním leadershipu za každé situace bez ohledu na okolnosti.“ Dříve, než se stihl nadechnout a reagovat, jsem položil otázku. „Proč, děláte pořád stejnou práci? Co vás na ní baví?“

Odpověď, kterou jsem dostal mě nepřekvapila. „Já si čtu ty vaše články. Dělám to z toho důvodu, že teď mám ještě větší volnost a svobodu. Zrovna jedu z Business for Breakfast v Praze.“

Dříve bych na to reagoval a snažil se zjistit, proč skutečně dělá svou práci, ale teď jsem jen mlčel a čekal, zda ještě něco dodá. Vzápětí na to dodal. „Já žiji mnohem přízemnější život než vy.“

Abyste mohli žít své PROČ, musíte pro sebe objevit svůj pocit vlastní hodnoty.

Objevit své PROČ není složité. Každý z nás ho vlastně zná, jen ho ještě nepopsal slovy. Vaše PROČ je schováno ve vašem příběhu, který jste prožili. Jenže pokud máte nedostatečný pocit vlastní hodnoty, není možné žít své PROČ.

Lidé, kteří se v práci nebo v osobním životě nerealizují, většinou nemají ani stabilní pocit vlastní hodnoty. Jsou to lidé, kteří nevědí, co chtějí a proč dělají to, co dělají. Sice jsou přesvědčení, že vědí, co dělají a proč to dělají, ale jejich jazyk tomu neodpovídá.

Tyto lidi poznáte tak, že začnou většinou komunikovat přes své „CO“ dělají a k tomu vždy přidají nějaké důvody, okolnosti, nebo fakta. Vyznačují se druhou nebo třetí konverzační doménou. Jsou to lidé, kteří jsou objetí systému, okolností nebo nějakých vnějších sil. Nebo to jsou lidé, které nazývám „řešitelé problémů“. Řešitelé problémů jednají přes kontext „já jsem skvělí, na rozdíl od tebe“.

Když si přečtete příklad dnešního setkání s Martinem, tak hned po prvním přečtení nemáte pocit, že by znal své PROČ – svůj smysl a přesvědčení. Ani nemáte pocit, že by měl svůj pocit vlastní hodnoty.

Bez pozitivního pocitu vlastní hodnoty nemůžete žít své PROČ. Vaše chování/jednání se bude vyznačovat neautentičností.

Ten, kdo dokáže žít své PROČ, tak se vyznačuje přesvědčením o svých ideálech a jeho jednání/chování je v souladu s jeho životním PROČ – jeho smyslem života. Lidé, kteří žijí své PROČ, žijí ve službě společenství a realizují svá nadání a své schopnosti. Jsou zdrojem a součástí něčeho většího, než jsou oni sami.

Objevte si své PROČ a začněte pracovat na svém pocitu vlastní hodnoty, abyste mohli žít život, který milujete.

Objevením svého PROČ se vám změní úhel pohledu na dosavadní způsob bytí a způsob jednání. Odhalením svých JAK a konfrontací toho CO děláte přes své PROČ, pak pro sebe objevíte novou možnost bytí.